Ryby egzotyczne

 • Barakuda

  Barakuda

  Sphyrena Barracuda.

   

  Tropikalne i subtropikalne wody mórz i oceanów. Zasiedlają wody pelagialne i przybrzeżne. Młode czasami wpływają do estuariów. rodzina drapieżnych, morskich ryb okoniokształtnych (Perciformes). Są uważane za potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Na niewielką skalę poławia się je gospodarczo dla smacznego mięsa, ale w mięśniach dużych, starszych osobników niektórych gatunków gromadzi się toksyczna dla ludzi ciguatoksyna.

 • Baramundi

  Baramundi

  Lates Calcarifer.

     W naturze ryba występuje w Północnej Australii, Azji Południowo-Wschodniej i w wodach Oceanu Spokojnego. Obecnie pozyskiwana głównie z hodowli. W naturze osiąga ponad metr długości i wagę ponad 50 kg. Jest obojnakiem. Rodzi się jako samiec, potem po około 4-5 latach zmienia płeć. Z hodowli do restauracji trafiają najczęściej ryby roczne, o wadze 1 kg i ok. 60 cm długości.

 • Barwena

  Barwena

  Pseudupenaeus Prayensis.

   

  Północny Atlantyk od Szkocji do Wysp Kanaryjskich, na Morzu Śródziemnym, także Morze Północne i zachodni Bałtyk.

  Żyje w wodach przybrzeżnych na głębokości od 3 do 90 m, nad dnem piaszczystym lub mulistym (młode osobniki na łąkach glonorostów). Żyje samotnie lub w niewielkich stadach do 50 osobników. Ubarwienie zależy od pory roku, wieku ryby oraz głębokości na jakiej żyje. Ubarwienie od żółtobrązowego do czerwonego. W ciągu dnia przez oko do płetwy ogonowej na bokach ciągnie się ciemnoczerwony do brązowego podłużny pas, a także od 4 do 5 smug koloru żółtego. Nocą ten wzór zanika przybierając formę rozmytego marmurkowania. Wzór ten występuje tylko u ryb żyjących w stadach, osobniki samotne nie posiadają go.

 • Grouper biały

  Grouper biały

  Epinephelus Aeneus.

   

  Atlantyk, we wschodniej części od Zatoki Biskajskiej do południowej Afryki, także Morze Śródziemne, w części zachodniej od Gujany do Brazylii.

  Żyje przy brzegach klifowych nad dnem skalistymi z licznymi szczelinami i pieczarami na głębokości od 8 do 200 m. Żyje samotnie w granicach wyraźnie zaznaczonego terytorium z dużą ilością kryjówek, zazwyczaj przebywa w pobliżu kryjówki lub w jej wnętrzu. Ubarwienie: grzbiet zielonkawobrązowy, boki jaśniejsze, brzuch żółtawy. Na głowie żółtozielone marmurkowanie rozmieszczone promieniście wokół oczy. Na bokach prążki przechodzące w smugi. Płetwy obwiedzione, grzbietowa obwódką koloru pomarańczowego, pozostałe obwódką jasnoniebieską.

 • Grouper czerwony

  Grouper czerwony

  Epinephelus Morio.

   

  Grouper czerwony jest gatunkiem ryb z rodziny Epinephelidae. Występuje w Zatoce Meksykańskiej, wybrzeżu atlantyckim w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na Morzu Karaibskim na południe do Brazylii. Żywi się krabami, małymi langustami oraz krewetkami.  Grouper czerwony osiąga średnią długość  
  125 cm i wagę ponad 23 kilogramów. Wyróżnia się czerwonawo-brązowym umaszczeniem ciała z licznie występującymi białymi plamkami.

 • Grouper kropkowany

  Grouper kropkowany

  Epinephelus Ongus.

   

  Grouper kropkowany występuje w wodach Indo-Zachodniego Pacyfiku, obszarze od wschodniego wybrzeża Afryki do Wysp Tonga , ale nie występuje
  w Morzu Czerwonym. Żywi się głównie małymi rybami, krabami i krewetkami.  Charakteryzuje się ciemnym umaszczeniem z wyróżniającymi się białymi plamkami.

 • Grouper mały

  Grouper mały

  Cephalopholis Miniata.

   

  Grouper mały (Cephalopholis Miniata) – występuje w Oceanie Indyjskim i Środkowo-Wschodnim Atlantyku. Szczęka mała, płetwa ogonowa prosta. Ryba koloru jasnoczerwonego w niebieskie duże kropki. Płetwy i ogon tego samego koloru co tułów. Mięso bardzo smaczne, delikatne.

 • Grouper pomidorowy

  Grouper pomidorowy

  Cephalopholis Sonnerati.

   

  Grouper pomidorowy (Cephalopholis Sonnerati) występuje w Indo-Pacyfiku, od wschodniego wybrzeża Afryki  po Line Islands na Oceanie Spokojnym. Spotykany jest w obszarze  raf koralowych,  miejscach o skalistych dnach oraz tropikalnych wodach przybrzeżnych na głębokości od 30m do 100m. Rośnie do około 58 cm. Grouper pomidorowy ma kolor czerwono-pomarańczowy  do czerwono – brązowego z występującymi białymi plamkami.

 • Lucjan czerwony

  Lucjan czerwony

  Lutjanus Campechanus.

   

  Występują w sąsiedztwie raf koralowych Morza Karaibskiego i Indopacyfiku. Ciało wrzecionowate, lekko bocznie ścieśnione, z dużą, ostro zakończoną głową. Płetwa grzbietowa z dłuższym odcinkiem ciernistym, ogonowa lekko wcięta lub prosta. Ubarwienie różnorodne od różowo-czerwonego po żółto-niebieskie. Największe osobniki osiągają ponad 1 m długości i do 30 kg masy ciała.

 • Lucjan czerwony filet

  Lucjan czerwony filet

  Lutjanus Campechanus.

   

  Występują w sąsiedztwie raf koralowych Morza Karaibskiego i Indopacyfiku. Ciało wrzecionowate, lekko bocznie ścieśnione, z dużą, ostro zakończoną głową. Płetwa grzbietowa z dłuższym odcinkiem ciernistym, ogonowa lekko wcięta lub prosta. Ubarwienie różnorodne od różowo-czerwonego po żółto-niebieskie. Największe osobniki osiągają ponad 1 m długości i do 30 kg masy ciała.

 • Pałasz ogoniasty

  Pałasz ogoniasty

  Lepidopus caudates.

   

  Kosmopolityczna ryba żyjąca we wszystkich ciepłych i umiarkowanych morzach wszechoceanu.

  Ryba nad dnem piaszczystym na głębokości od 100 do 250 m, poza krawędzią płyty kontynentalnej do głębokości 400 m. Występuje w stadach w strefie otwartego morza.

 • Papugoryba

  Papugoryba

  Cetascarus bicolor.

   

  Papugoryba (Cetoscarus Bicolor) ryba ta występuje w Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim do Wielkiej Rafy Koralowej.  Pokarm  papugoryby stanowią glony i polipy koralowców. Odłamuje ona kawałki koralowców zębami umieszczonymi w pysku, przypominającym papuzi dziób. Młode papugoryby mają kolor biały z przecinającą czarną plamą na płetwie grzbietowej. W końcowej fazie dojrzewania papugoryba jest wielobarwna  od zielonego  do różowego koloru aż do krawędzi płetw.

 • Piotrosz

  Piotrosz

  Zeus faber.

   

  Piotrosz (Zeus Faber)- występuje na zachodnich wybrzeżach Afryki i Europy, w  Morzu Śródziemnym, Oceanie Spokojnym, spotykany również w Oceanie Indyjskim.  Osiąga przeciętnie 25–40 cm, maksymalnie 90 cm długości i masę ciała 2–3 kg, maksymalnie do 8kg. Żyje samotnie lub w małych ławicach, nad dnem piaszczystym lub w strefie otwartej wody, zwykle na głębokościach do 200 m. Zjada małe ryby i głowonogi. Ryba ciemnobrązowa, charakterystyczna przez „nitki” wystające z płetwy. Bardzo charakterystyczna w śród ryb egzotycznych.

 • Ryba Mahi Mahi (Koryfena)

  Ryba Mahi Mahi (Koryfena)

  Coryphaena Hippurus.

   

  Ryba Mahi Mahi (Coryphaena Hippurus) –  inaczej zwana koryfeną lub doradą - występuje w tropikalnych i subtropikalnych wodach całego świata, głównie tuż pod powierzchnią.  Żywi się rybami - głównie rybami latającymi - zooplanktonem, skorupiakami i kałamarnicami. Ciało krępe, wydłużone, pokryte drobną łuską. Ryba na grzbiecie ciemnozielona, podbrzusze jasnożółte. Bardzo charakterystyczna w śród ryb egzotycznych.

 • Ryba Mahi Mahi (Koryfena) filet

  Ryba Mahi Mahi (Koryfena) filet

  Coryphaena Hippurus.

   

  Ryba Mahi Mahi (Coryphaena Hippurus) –  inaczej zwana koryfeną lub doradą - występuje w tropikalnych i subtropikalnych wodach całego świata, głównie tuż pod powierzchnią.  Żywi się rybami - głównie rybami latającymi - zooplanktonem, skorupiakami i kałamarnicami. Ciało krępe, wydłużone, pokryte drobną łuską. Ryba na grzbiecie ciemnozielona, podbrzusze jasnożółte. Bardzo charakterystyczna w śród ryb egzotycznych.

 • Ryba Mahi Mahi (Koryfena) Steki

  Ryba Mahi Mahi (Koryfena) Steki

  Coryphaena Hippurus.

   

  Ryba Mahi Mahi (Coryphaena Hippurus) –  inaczej zwana koryfeną lub doradą - występuje w tropikalnych i subtropikalnych wodach całego świata, głównie tuż pod powierzchnią.  Żywi się rybami - głównie rybami latającymi - zooplanktonem, skorupiakami i kałamarnicami. Ciało krępe, wydłużone, pokryte drobną łuską. Ryba na grzbiecie ciemnozielona, podbrzusze jasnożółte. Bardzo charakterystyczna w śród ryb egzotycznych.

 • Seriola olbrzymia

  Seriola olbrzymia

  Seriola Dumerli.

   

  Ryba występująca we wszystkich oceanach w strefach wód ciepłych i umiarkowanych, nad dnem skalistym w wodach przybrzeżnych Dorasta maksymalnie do 2 m długości. Ciało wydłużone, bocznie spłaszczone. Głowa o słabo zakrzywionym profilu, małych oczach i długim pysku. Łuski wzdłuż linii bocznej od 150 do 160, drobne, koliste. Dwie płetwy grzbietowe pierwsza krótka podparta 6 – 8 twardymi promieniami, druga długa podparta 34 – 39 miękkimi promieniami, kilka pierwszych wydłużonych. Płetwa odbytowa długa podparta 2 twardymi i 18 – 20 miękkimi promieniami. Trzon ogonowy wąski, płetwa ogonowa silnie wcięta.

  Ubarwienie: grzbiet srebrzystoniebieski lub srebrzystoszary, boki jaśniejsze, brzuch białawy. Płetwy ogonowa żółtawa. Od karku do oczu biegną rozmyte ciemniejsze smugi.

 • Skorpena

  Skorpena

  Scorpena Scrofa.

   

  Scorpena pospolita (Scorpena Scrofa) -  występuje we wschodnim Oceanie Atlantycki i Morzu Śródziemnym, na głębokościach od 20 do 500 metrów. Ciało ma masywne, uzbrojone w kolce połączone z gruczołami jadowymi. Ukłucia są bardzo bolesne dla człowieka. Największa ze wschodnioatlantyckich ryb skorpenowatych. Osiąga przeciętnie około 30 cm, maksymalnie do 50 cm długości. Jednak zdarzają się okazy dochodzące do 1 metra długości i żyjące nawet 100 lat.