Ciekawostki

MĄTWA

Mątwa stosowana jest jako środek polerski.

Jest też dobrym źródłem wapnia np. dla ptaków domowych: papug i kanarków.

KREWETKA MODLISZKOWA

Krewetka modliszkowa zadając cios potrafi machnąć odnóżem z prędkością 80 km/h

Potrafi naśladować odgłosy innych krewetek, aby na nie zapolować.

JEŻOWIEC

10go kwietnia w Alghero trwa "Parentesi di Mare" - przegląd wydarzeń i smaków związanych z morzem, w tym Festiwal Jeżowca. Można go posmakować w różnych punktach miastach, zarówno na nadmorskim bulwarze, jak i na starym mieście

Dzięki jeżowcom poznaliśmy proces rozrodczy człowieka. Gdyby nie jeżowce dalej wierzylibyśmy, że plemnik to maciupeńki człowieczek, który chroni się w domku-jajeczku. W 1875r. Oskar Hertwig zaobserwował właśnie u tych zwierząt jak plemnik wnika do jajeczka tworząc z nim jedność, a następnie jak nowo powstała komórka się dzieli. Wszystko to dzięki faktowi, że plemniki i jajeczka jeżowców są przezroczyste. Wiele lat później naukowcy odkryli, iż jeżowce mają genotyp bardzo zbliżony do ludzkiego, co czyni ich doskonałym materiałem do badań nad rakiem i komórkami macierzystymi.

Na chłodnych, położonych daleko na północy Orkadach tłusta masa jaj jeżowca zastępowała masło.

BARWENA

Ryba ta była wysoce ceniona już w starożytności. Podawało się ją na stół żywą, by cieszyła oczy gości swoją piękną czerwoną barwą.

KALMARY  

uważane są za naturalny afrodyzjak, dlatego poleca się je osobom o obniżonym libido i ludziom starającym się o potomstwo.

BARRAMUNDI

Większość samców już po pierwszym tarle zmienia płeć, gdyż osiągają już wielkość 80-100 cm. Zmiana płci u tych ryb trwa zwykle 1 tydzień.

"Barramundi" w języku aborygenów oznacza "wielkołuską rzeczną rybę"